View Single Post
Old 09-01-2011, 09:58 AM   #35
RANGER CANOE CO
Senior Member
 
RANGER CANOE CO's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Squam
Posts: 52
Thanks: 25
Thanked 15 Times in 12 Posts
Default Correct -ta - mon-do

Quote:
Originally Posted by Argie's Wife View Post
But what are you paying per ounce for that cheese?

Wal-Mart:
$3.98/28.2oz = $0.141/oz

Family Dollar
$3.50/20.66oz = $0.169/oz

Overall, you're paying less per ounce for the Wal-Mart brand. (Not sure if the quality is worth the savings or not. There's some things that aren't a bargain; bad cheese is one of them, closely followed by bad beer and bad wine! )
Smart lady! Thats the deal with these stores! Do the math! I think that TIN building is ugly....... Personally........
__________________
rangercanoe.com On Squam lake
RANGER CANOE CO is offline   Reply With Quote